Тази сонда за влажност на почвата използва технология за предаване на времеви домейн (TDT). SMT-100 определя обемното водно съдържание (VWC) и температурата (T) на почвата. Тя широк обхват на измерване (0-60%VWC), не изисква поддръжка и е устойчива на замръзване. Със здрав дизайн и ниска консумация на енергия, тя обикновено се използва за дългосрочни наблюдения (повече от 8 години непрекъсната употреба).
Сензорът SMT100 съчетава предимствата на евтините FDR сензорни системи с точността на TDR системи. Подобно на TDR, той измерва времето за пътуване на сигнала, за да определи диелектричната константа на почвата. И подобно на FDR, той преобразува тази диелектрична константа в лесна за измерване честота. Но за разлика от FDR, той не се основава на кондензатор, а използва пръстен осцилатор, за да трансформира времето за пътуване на сигнала в честотата на измерване. Получената честота (>100 MHz) е достатъчно висока, за да работи добре в глинести почви.
По-високите честоти означават по-добра точност и по-малко влияние на смущаващи фактори като соленост на почвата. SMT-100 има диапазон между 150 MHz и 300 MHz, което е поне двойната честота в сравнение с капацитетните сензори, но все пак може да се предлага на конкурентна цена и с други предимства (ниска консумация на енергия, евтин, лесен за инсталиране).
В сравнение със сензорите за капацитет/FDR, измерванията с SMT-100 се влияят много по-малко от температурата, проводимостта и текстурата на почвата.
SMT100 RS485 се предлага в две версии:
Основни характеристики и предимства
Доставя се с 10 метра кабел.
Изходящ сигнал |
RS485 with UGT-protocol |
Време за измерване |
<50 ms |
Дължина на кабела |
10 m |
Захранване |
4 – 24 V DC, max. 40 mA |
Размери |
182 x 30 x 12 mm |
Измерване на влага на почвата |
Обхват: 0 … 60 % Точност: ±3 % Резолюция: ±0.1 % |
Измерване на температура на почвата |
Обхват: -40 … +80°C Точност: ±0.2°C Резолюция: 0.01 °C |
София 1618, ул. Бързарица № 4а, тел.: 02/955 95 39, факс: 02/955 95 39, моб: 0888/625 915,
e-mail office@bioevibul.com WebDesignBG